Fullmäktige bjuder in till HHF höstmöte den 20 november kl. 18.00 på Brasseriet i Oceanhamnen som kvällen till ära har bytt till festskrud. Kvällen kommer att ägnas åt föreningens ändamål, som är själva kärnan i föreningens verksamhet.
Fullmäktige bjuder in till HHF höstmöte den 20 november kl. 18.00 på Brasseriet i Oceanhamnen som kvällen till ära har bytt till festskrud.
Kvällen kommer att ägnas åt föreningens ändamål, som är själva kärnan i föreningen, och preliminärt med följande program.
Sist men inte minst, Helsingborgs Handelsförening initierade 2023 ett forskningsprojekt kring handelns utveckling i Helsingborg tillsammans med Institutionen för tjänstevetenskap på Campus Helsingborg, Lunds universitet under ledning av Professor Cecilia Fredriksson.
Rapporten publicerades 2024 och nu kommer en kortfilm som presenterar slutsatserna i rapporten. Cecilia Fredriksson kommer att kort berätta hur man arbetat med gestaltningen av rapporten och därefter blir det filmvisning.
Kvällens meny består av:
Förrätt
Klassisk löjrom med blinibrioche och tillbehör
Varmrätt
Lättrimmad torsk med vitrotspuré och hummersås
Dessert
Chokladterrin med halloncoulis och rostade nötter
Till detta serveras det Classic Cuvée English sparkling, Chablis och
Tommasi Recioto di Valpolicella
För denna festliga måltid är det subventionerade priset 500 Kr per kuvert.
Anmälan och betalning görs enklast direkt här senast den 7 november och medlemmar har möjlighet att bjuda med gäster.
Varmt välkomna
HHF Fullmäktige